Zabawki pełniły swą funkcję od zarania dziejów. Można tego domniemywać na podstawie wykopalisk z różnych stron świata, podczas których archeolodzy odnajdywali szczątki zabawek, między innymi drewnianych, na terenach starożytnego Egiptu, Rzymu czy Ameryki Północnej, Środkowej. Od tamtego czasu przez wieki zmieniały się kształty i formy drewnianych zabawek, jednak wierność materiałowi do ich produkcji pozostała do dziś. To nie przypadek, gdyż drewno jest zarówno bardzo trwałe, jak i ekologiczne. W związku z tym cechy te są cenione zarówno przez rodziców, jak również przez producentów zabawek. Ich potencjał jest tak bogaty, jak kasyna w darmowe gry karciane. Poznajmy zatem bliżej najbardziej znane i chodliwe zabawki z drewna.

Kanon drewnianych zabawek
Któż z nas choć raz nie był na odpustowym jarmarku, gdzie mnożą się kramy ze smakołykami, pierścionkami i zabawkami. Nawet Maryla Rodowicz śpiewała swego czasu o “motylach drewnianych”, które to miały niezłe wzięcie, podobnie do stukających się kogutów, ludzi piłujących belkę czy innych zwierzątek na kiju. Niemal każdy miał lub używał konika na biegunach czy drewniane figurki, lalki, zwierzątka. Niegdyś na wsiach to ojcowie czy dziadkowie strugali bądź konstruowali zabawki dla swych dziatek, które chętnie im w tym towarzyszyły, ucząc się przy okazji nowych umiejętności. Do tej kolekcji dochodziły fujarki, cymbałki, piszczałki, wozy z końmi, klocki, domki drewniane i inne. Wiele z tych dawnych zabawek po dziś dzień można zobaczyć w muzeach regionalnych, gdzie w sezonie organizowane są także warsztaty dla dzieci, podczas których same mogą wykonać prostą zabawkę. Widać je także na sklepowych półkach, gdyż niektóre z nich nigdy nie wyszły z mody – mają tylko nową odsłonę. Warto tu wspomnieć również o drewnianych puzzlach pochodzących z XVIII wieku, które miały postać mapy Europy i służyły głównie do pomocy w nauce geografii.
Drewniane zabawki- nowe możliwości
Od kilku lat popularnością cieszy się wychowywanie w duchu Montessori i innych tego typu nauk pedagogicznych, kładących większy nacisk na swobodę dzieci w poznawaniu świata, dobieraniu edukacyjnych elementów w ich otoczeniu, które będą je stymulowały na wielu poziomach. Sprawdzają się w tym idealnie zabawki z drewna, gdyż są bezpieczne, bez ostrych krawędzi czy małych części. Pobudzają one naturalną u dzieci ciekawość i wyobraźnię. Ważne jest także używanie do ich produkcji ekologicznych farb, lakierów i klejów, aby jak najmniej szkodzić, a jednocześnie na długo zachować trwałość. Coraz większe jest zapotrzebowanie na tego typu produkty, gdyż wzrasta świadomość ludzi odnośnie do rozwoju dzieci, ale także pod względem ekologii, produkowania odpadów. Zabawki wykonane z trwałych materiałów, jak drewno, będą służyły przez wiele lat, nawet następnym pokoleniom, jeśli zadbamy o nie właściwie. Dziś niemal wszystkie akcesoria do zabawy, można wykonać z drewna, począwszy od kuchenki, ekspresu do kawy, sorterów dla najmłodszych, układanek, aparatu fotograficznego na części, po tort urodzinowy, grzechotki oraz gry zręcznościowe.
Najpopularniejsze zabawki według popularnego serwisu
Wybór jest olbrzymi, warto zatem stawiać na dany produkt pod kątem zainteresowań naszej pociechy. Na podstawie rankingu z lutego 2021 roku w popularnym serwisie zakupowym na najchętniej kupowane zabawki z drewna, można przyjąć, iż na pierwszym miejscu znajduje się gigantyczny 3 poziomowy domek dla lalek z oświetleniem LED. Później mamy układankę sensoryczną “Kształty i dźwięki”, zamek z klocków, samochód drewniany z podnośnikiem. Wśród najchętniej kupowanych znalazły się także magnesy na lodówkę, puzzle, garaż-remiza i zwierzątka do ciągnięcia za sznurek. Nie słabnie również popyt na przebojową kolejkę z torami, do której można dokupywać kolejne elementy i akcesoria.
Wszystko to pokazuje, że za jednym razem możemy postawić na kilka rzeczy. Po pierwsze staniemy się bardziej ekologiczni. Drewniana zabawka na lata to przecież lepsze rozwiązanie dla środowiska niż plastik. Po drugie, na co zwróciliśmy uwagę, takie zabawki mogą służyć nawet pokoleniom. Po trzecie zaś można dziecku zapewnić bezpieczny i rozwijający produkt.